Collection: Retail

Purchase food from many different area farmers in one place through our retail store.
We provide home delivery each week all year-round for addresses on our routes.

The Hub on the Hill is proud to partner with AdkAction's Fair Food Pricing program to offer a 30% discount on local foods in our retail store for middle and low income Adirondack residents. 

How to qualify and buy local food at a discounted rate: 

  1. Visit AdkAction's website to verify income eligibility and fill out the application form.
  2. You will receive an email from AdkAction with your Fair Food Pricing application decision.
  3. If you qualify, you will then be sent login information to shop at the Hub on the Hill's retail store, where you will see the discount applied.

SNAP users: You automatically qualify for Fair Food Pricing, but you still need to fill out the application form to receive login information. Additionally, when you pay with SNAP/EBT, you will receive a dollar for dollar match up, to $20/day to use on fruits and vegetables, thanks to the Double Up Food Bucks program! That, combined with the Fair Food Pricing discount, reduces the cost of Farm Fresh Packages by 65%. 

20 products
  • Farm Fresh Package with Ingredients Only
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $66.00
    Sale price
    $66.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Ground Beef
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $9.97
    Sale price
    $9.97
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Chicken Stock
    Vendor
    Reber Rock Farm
    Regular price
    $8.40
    Sale price
    $8.40
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Havarti
    Vendor
    North Country Creamery
    Regular price
    $8.40
    Sale price
    $8.40
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Sandwich Bread
    Vendor
    Red Oak Food Company
    Regular price
    $7.35
    Sale price
    $7.35
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Granola
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    from $7.00
    Sale price
    from $7.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Rice
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    from $6.30
    Sale price
    from $6.30
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Curried Squash Pickles
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $6.30
    Sale price
    $6.30
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Tomato Sauce
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $6.30
    Sale price
    $6.30
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dilly Scapes
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    from $6.30
    Sale price
    from $6.30
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dilly Beans
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $6.30
    Sale price
    $6.30
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Sugar
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Yogurt
    Vendor
    North Country Creamery
    Regular price
    from $5.25
    Sale price
    from $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Steel Cut Oats
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $4.72
    Sale price
    $4.72
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Rolled Oats
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $4.72
    Sale price
    $4.72
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Eggs
    Vendor
    Hub on the Hill
    Regular price
    from $4.72
    Sale price
    from $4.72
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Flour
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    from $4.20
    Sale price
    from $4.20
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Beets
    Vendor
    The Hub on the Hill
    Regular price
    $3.75
    Sale price
    $3.75
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dak Bar
    Vendor
    Dak Bar
    Regular price
    from $3.15
    Sale price
    from $3.15
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dak Bar - WS
    Vendor
    Dak Bar
    Regular price
    from $2.75
    Sale price
    from $2.75
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out